Apskats - Diskusiju klubs "Domu Expresis" 13. janvārī
"Avantis" jauniešu diskusiju kluba "Domu Expresis" 13. janvāra apskats - "Skrējiens pēc nemirstības. Jauna veida kultūra? Ja manis nav internetā, tad manis nav vispār?"
Sociālo tīklu lietošana ir kā vilnas zeķu vilkšana ziemā – to var darīt vai nedarīt, bet lielāks ieguvējs būs tas, kurš to tomēr darīs.
Tāds viedoklis izskanēja vienā no Avantis un Diena rīkotajām diskusijām, kas norisinājās 13. janvārī plkst. 19.00 Galerijā Rīga Dienas istabā. Šīs ceturtdienas diskusijas tēma bija „Skrējiens pēc nemirstības. Jauna veida kultūra? Ja manis nav internetā, manis nav vispār” un to vadīja grupas Astro`n`out līdere Māra Upmane-Holšteina.
Par sociālo mediju saturu, nozīmi un pašu lietojumu ikdienā, savās domās dalījās portāla Delfi galvenais redaktors Ingus Bērziņš, žurnāla Deko galvenā redaktore un zināmā modes blogere Agnese Kleina un jauno mediju speciālists Artūrs Mednis.
Uz jautājumu, kas tad ir sociālie mediji, Artūrs atbildēja, ka gluži tāpat, kā agrāk komunikācija noritēja ar zīmējumiem uz alu sienām, tāpat tagad komunikācija internetā ne ar ko īpaši neatšķiras no visa, kas bijis pirms tam – sociālie mediji gluži vienkārši padara komunikāciju vieglāku.
Agnese un Artūrs ir aktīvi sociālo mediju lietotāji savukārt Ingus atzina, ka cenšas nebūt nevienā no sociālajiem tīkliem. Visi diskusijas dalībnieki piekrīt, ka internets var dot ļoti daudz, jo informācijas pieejamība ir gandrīz neierobežota, tādēļ katram pašam nepieciešams filtrs, lai atlasītu tieši sev vēlamo un izvairītos no nevēlamās informācijas
Uz jautājumu, kā izvairīties no informācijas, ko jaunietis nevēlas saņemt Agnese atbildēja, ka ir vēlams, lai jaunietim blakus ir kāds cilvēks, kurš tam jau ir izgājis cauri un var ierādīt, kā apieties ar informācijas telpas piesārņotību, kam piekrita arī pārējie diskusijas dalībnieki.
Sociālo tīklu labumi un ne-labumi
Agnese, kura jau pusotru gadu regulāri raksta modes blogu stāstīja, ka reizēm saņem pārmetumus, ka tik bieži čeko twiteri vai sēž internetā, tomēr tieši tas viņai, kā žurnālistei bieži vien ir palīdzējis darbā. Arī Artūrs uzskata, ka sociālie mediji ir vide, kurā var meklēt jebkādu informāciju – tiesa gan tā vienmēr ir jāpārbauda.
Ingus sarunas gaitā piekrita, ka izmantojot sociālos medijus var iegūt daudz jēgpilnas, saturīgas informācijas un tā ir iespēja būt informācijas apritē, bet paša neesamību kādā no sociālajiem tīkliem pamato, ar personiskās informācijas higiēnas uzturēšanu, lai vairāk atliktu laika lasīt kādu grāmatu vai žurnālu. Ingus uzskata, ka bieži aktuālākā informācija sociālajos medijos pārsvarā ir nevajadzīga, tādēļ ir jāvērtē tās pienesums sabiedrībai. Uz, ko Artūrs atbildēja, ka cilvēkus vienmēr saistījusi informācija, kas skar citu cilvēku dzīves vai ir emocionāli piesātināta, par piemēru viņš minēja pārdotākos žurnālus – dzelteno presi.
Rezumējot diskusijas dalībnieki piekrīt tam, ka sociālie mediji un jaunās tehnoloģijas ir neitrālas, tie nav ne slikti ne labi – daudz kas atkarīgs no pašu cilvēku izvēlēm, ko skatīties, lasīt vai kādu saturu pats ievieto sociālajos medijos.
Ja manis nav internetā, manis nav vispār?
Atgriežoties pie diskusijas sākotnējās tēmas diskusijas dalībnieki atzina, ka tas ir diskutabls jautājums – tas ja pēc vārda un uzvārda kāda persona nav atrodama, piemēram, Google nebūt nenozīmē, ka šīs personas nav vispār. Pat ja cilvēks neizmanto sociālos tīklus, mūsdienās nevar nebūt internetā un tas, ja nav atrodama informācija par kādu personu, nenozīmē, ka viņam vai viņai nav meila vai arī vārds un uzvārds neparādās saistībā ar kādu notikumu vai procesu. Viss atkarīgs no tā, cik ļoti cilvēks grib būt aktīvs sociālo tīklu izmantotājs vai pretēji – pārliecināts to nelietotājs, kas pašlaik daudziem ir kļuvis aktuāli – nebūt kādā no sociālajiem tīkliem.
Ar katru dienu pieaug to cilvēku skaits, kuri reģistrējas sociālajos tīklos, pazīstamākie no tiem – twitter.com, facebook.com vai draugiem.lv, kas parāda jauno tendenci būt tiešsaistē ar pasauli, ko var veiksmīgi izdarīt esot sociālajos tīklos. Izmantot to vai ne ir katra paša izvēle.
Diskusijām sekoja līdzi un pierakstīja Beāte Bočkāne"
Vairāk foto aplūko šeit!
Video apskats šeit!