20. aug 2019. gads
Video montāža soli pa solim.
8.augustā projekta “Young Media House Vasaras skola”, kurš tapis ar Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta finansiālo atbalstu, ietvaros pulcējāmies uz Video montāžas meistarklasi. Turpinājumā lektoru Martas Vīrolas un Emīla Smiļģa padomi, ko dzirdējām meistarklasē.
Emīls Smiļģis iesaka nebaidīties no darīšanas un vienmēr atcerēties par skaņu:
- “Montēt nav malku cirst” – lai arī ko tas nozīmētu.
- Nereti cilvēki aizmirst par skaņu montāžā, taču arī tas ir ļoti neizbēgams elements, ja ne pat svarīgākais attainojumā.
- Nevajag baidīties atdarināt un kopēt – tas ir solis jaunām inovācijām.
- Rezultāts rodas darot.
- Lai izprastu montāžu, ir jāzina arī kā izmantojamais materiāls tapis. Tikai tā var nonākt pie iecerētā rezultāta.
- Pirms uzsākt ceļu montāžā, svarīgi saprast galamērķi.
- Sajūtas vienmēr radīs labāku rezultātu nekā likumi. Nedrīkst baidīties pārkāpt robežas.
Marta Vītola, savukārt, uzsver svarīgo montāžā:
- Trīs galvenie faktori filmā (secīgi) – Emocija, Stāsts, Ritms
- Montāžas režisora galvenais uzdevums ir izveidot stāsta (filmas) ritmu, kas aizraujošā un loģiskā veidā izvada skatītāju cauri visai stāsta attīstībai un paralēli izraisa skatītājā emocijas, ko filmas veidotājs ir vēlējies nodot.
- Vienkāršākais montāžas uzdevums ir salikt kopā filmu, visgrūtākais montāžas uzdevums ir saprast, kā to izdarīt – ko atstāt filmā, ko griezt ārā, kādā secībā, utt. – atrast filmas ceļu no ievada līdz nobeigumam.
- Montāža sniedz iespēju stāstu pastāstīt plašākā laika un telpas mērogā, nepatērējot bezgalīgi daudz laika, attiecīgi tā sniedz iepsēju filmu veidotājiem īstenot daudz ambiziozākas un grandiozākas idejas
- Savā veidā acu mirkšķināšana ir montāža – mirkšķināšana ir metode, ko mēs izmantojam, lai izparstu pasauli: mums ir nepieciešams apstrādāt vizuālo realitāti pakāpeniski (pārtaukti), citādi mūsu uztvertā realitāte atgādinātu gandrīz nesaprotamu burtu virkni bez vārdu atdalīšanas vai pieturzīmēm. (Walter Murch – In the blink of an eye). Tāpēc mirkšķināšanu var izmantot, kā palīgu montāžā. Tā palīdz mums identificēt, kad kāda ideja ir beigusies, lai dotu vietu jaunai, kā arī tā kalpo, kā spoguli cilvēka emocijām.
- Katrs projekts atšķiras ar montāžās tehnikām un paņēmieniem, tāpēc montējot galvenais ir nebaidīties eksperimentēt, jo ļoti iespējams, ka kāds no dučiem mēģinājumu izrādīsies izšķirošais, lai radītu ne tikai labu, bet arī atmiņā paliekošu stāstu.